Menu Zamknij

Z dzienniczka Ojca Zenona

Zenon Kapka – Kapucyn, pracuje w parafii Baibokoum na południowym zachodzie Czadu, w diecezji Gore, gdzie jest 8 parafii. Biskupem jest Włoch – Rosario, kapucyn z prowincji Fogia, z tej samej co św. o.Pio! : Trzy parafie obsługują miejscowi księża diecezjalni, dwie parafie Werbiści i Kapucyni trzy parafie.

Zenio pisze: „…mamy 26 wiosek i parafie do obsługi. W tym do nas należy obsługa katedry. Jest nas w tym momencie czterech braci z czterech narodowości: Czadyjczyk – proboszcz, ja z Polski, praktykant z Republiki Środkowoafrykańskiej i Brat Włoch. Tylko dwóch kapłanów: proboszcz i ja…

O. Zenon przysłał zdjęcia z budowy… z pozdrowieniami i podziękowaniami dla naszej wspólnoty parafialnej za pomoc materialną w budowie kaplicy i studni…

Niedługo później, 2 maja przyszła i smutna wiadomość. Pisze o. Zenon: „Dziś otrzymałem smutną wiadomość. W nocy był silny wiatr i zdmuchnął całość. Pracownik,  który został do krycia dachu nie zdarzył przykryć całości… Wszystko trzeba przyjąć…”

Przyszła i nadzieja: „… dostałem wiadomość, że pojechała ekipa od wiercenia dwóch studni. Studnie i kaplica w tym samym sektorze. 80 km od mojej misji… Niech Maryja ma nas w opiece…”

Udało się z Bożą pomocą i zaangażowaniem ludzi dokończyć całość budowy! Pisze o. Zenio 6 czerwca: „Wczoraj późnym wieczorem wróciłem na misję. Dwa dni kryliśmy blachą kaplicę i wstawialiśmy drzwi…” 30 czerwca przyszedł i filmik z otwarcia obu studni!

9 lipca kolejne wieści z Misji od O. Zenona. Pisze: “Wczoraj byłem w Monts des Lam aby pozakładać krzyże w kaplicach…

… i oto: Mbal… krzyż i obraz O. Pio, bo pod wezwaniem św. O. Pio

Bol… Miłosierdzie Boże:

Bidanga: Matki Bożej:

Pougara: sw. Józef:

Tak to wygląda na dziś… Tutaj widać wkład naszej parafii majdańskiej w budowę i wyposażenie kaplic…”

Lipiec… Pomimo pandemii, udało się o. Zenkowi przyjechać do Polski. Kwarantanna i … jest!

Niedziela 6 września w naszej parafii to szczególny dzień – Niedziela Misyjna. O. Zenon opowiada o misjach, o parafii gdzie pracuje, o ludziach i co udało się zrobić w ostatnim roku… Ale to nie wszystko! O. Zenon OFM Cap. obchodzi srebrny jubileusz 25 lecia kapłaństwa.

Było uroczyście, gratulacje, kwiaty, życzenia… (można odnaleźć na FB – zachęcamy)

https://www.facebook.com/Parafia-Rzymskokatolicka-%C5%9Bw-App-Piotra-i-Paw%C5%82a-w-Majdanie-Starym-106598910991755/

Podczas Niedzieli Misyjnej Ojciec Zenon zebrał fundusze na dalsze prace (w sumie 13 795 zł).
Cieszymy się, że jako parafia możemy pomóc braciom w parafii misyjnej…

A dzisiaj o. Zenek jest już w Afryce i posługuje wśród braci w parafii Baibokoum… Dzięki Mapom Google możemy zobaczyć miejsce, gdzie żyje i pracuje…